Loading

Oszczędzanie prądu elektrycznego

Mądre gospodarowanie prądem jest nie tylko ekologiczne, ale i oszczędne. Rachunki za energie potrafią naprawdę zaskoczyć i stać się dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Spośród wielu metod, warto wybrać te, które najłatwiej będzie wprowadzić w codziennym życiu. Dowiedz się więcej, jak to zrobić.

Wykorzystywanie światła dziennego!

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie jest wykorzystanie światła dziennego. Warto zorganizować przestrzeń w swoim domu, by jak najlepiej doświetlić pomieszczenia. Jeśli pracujesz w domu przy komputerze, ustaw biurko przy oknie. Dzięki temu zagwarantujesz większy dostęp światła do miejsca pracy.

Wyłączanie światła!

Wielu z nas zapomina o prostym nawyku, który pomoże zaoszczędzić energię. Niestety łatwo pomijamy fakt gaszenia światła, w pomieszczeniach, gdzie nie przebywają domownicy. Warto zwrócić uwagę na ten zwyczaj, który pomoże nam w zaoszczędzeniu prądu.

Żarówki energooszczędne!

Trzecim sposobem na zaoszczędzenie prądu, jest wymiana żarówek na takie, które mniej go pobierają. Choć żarówki energooszczędne są nieco droższe od zwykłych, zużywają mniej prądu. Wymianę takich żarówek zacznij od miejsc, gdzie palisz światło najczęściej.

Wyłączanie nieużywanego sprzętu z kontaktu! 

Czy wiesz, że nieużywany sprzęt bardzo często dalej pobiera prąd? Dlatego wyłączanie sprzętów, z których nie korzystamy jest bardzo ważne. Staraj się nie używać trybu czuwania. Chociaż to bardzo wygodne, konsola czy laptop uruchomi się w kilka sekund, korzyści finansowe związane z całkowitym wyłączeniem urządzenia wynagrodzą Ci chwilowy dyskomfort.

W skrócie:

  • Dobrym sposobem na oszczędzanie energii jest inwestycja w odpowiednie oświetlenie.
  • Dzięki odpowiedniemu korzystaniu z urządzeń możemy zaoszczędzić prąd w domu.
  • Oszczędzanie prądu pomoże również w ochronie środowiska naturalnego.

Jakie są dostępne dopłaty do rachunków?

Gospodarstwa domowe mogą składać wnioski o dopłaty, które mają rekompensować podwyżki. W 2022 roku jest to szczególnie “dodatek energetyczny". Dopłata może wynieść od 20 aż do 1437,50 zł.

Sposoby na oszczędzanie bez zmiany nawyków:

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie jest dobranie odpowiedniej taryfy prądu. Wyróżniamy dwie taryfy: nocna – może być ona pomocna, gdy ogrzewasz dom prądem lub posiadasz samochód elektryczny; weekendowa – jest on przydatna, w przypadku, gdy zużywamy więcej energii w soboty i niedziele.

Gdy oszczędzamy prąd, nie trzeba go produkować w coraz większych ilościach, dzięki czemu mniej zanieczyszczamy nasze środowisko. Za mniejsze zużycie prądu płacimy mniejsze rachunki, czyli oszczędzamy i nasze pieniądze, i energię elektryczną.