Obecnie coraz więcej mówi się o konieczności ochrony zanieczyszczonego przez ludzi środowiska. Co roku do oceanów trafia około 8 milionów ton plastikowych odpadów, na wysypiskach śmieci ląduje ponad 10 miliardów plastikowych długopisów, a coraz ważniejszym tematem jest ochrona środowiska, w tym segregacja śmieci. A czy wiesz jak wygląda recykling w Polsce a w Grecji?
W tym artykule dowiesz się: jak dbać o środowisko, dlaczego powinniśmy segregować odpady i jakie są różnice w recyklingu oraz jego postrzeganiu wśród Polaków i Greków.
Dlaczego podział śmieci jest ważny?
Aktualnie problem zaśmieconych miast jest powszechny, co wynika z obecności ludzi. Natomiast śmieci dostają się nawet do odludnych miejsc, pozbawionych stałej obecności człowieka, a te trafiające do zbiorników wodnych powodują pogorszenie warunków życia zwierząt, a nawet ich śmierć. Segregacja tych śmieci pozwoliłaby na powtórne przetworzenie i wykorzystanie, dzięki czemu nie trafiłyby do miejsc niepożądanych. Dodatkowo wytwarzanie produktów z materiałów z recyklingu pochłania znacznie mniej energii.
Segregacja odpadów w Polsce a w Grecji – różnice
Od 2021 roku w Polsce istnieje obowiązek segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany do podziału śmieci na tworzywa sztuczne i metale (kosz żółty) , papier (niebieski), szkło (zielony), odpady komunalne (czarny/ szary) oraz BIO (brązowy). Natomiast odpady takie jak leki, baterie i urządzenia elektroniczne wyrzuca się w konkretnych miejscach do tego przeznaczonych.
W Grecji istnieją tylko dwie kategorie śmieci – mieszane i segregowane, na które składają się odpady z tworzywa sztucznego, metalu, papieru i szkła.
Teoria a rzeczywistość, czyli jak naprawdę wygląda segregacja?
Według badań przeprowadzonych przed wprowadzeniem prawnego obowiązku segregacji aż 66% Polaków stosowało się do zasad recyklingu. Niestety tylko 52% spośród badanych potrafiło zrobić to poprawnie. Natomiast Grecy podchodzą do tego bardziej obojętnie (jedynie około 20% z nich segreguje śmieci). Nie są świadomi skali problemu, ponieważ edukacja szkolna na ten temat jest niewystarczająca. Dlatego w następnym akapicie przedstawimy przydatne wskazówki dotyczące segregacji.
Jak segregować problematyczne odpady?
· karton po mleku – chociaż opakowanie wygląda na papierowe wyrzucamy je do żółtego pojemnika, bo wewnątrz znajduje się powłoka z tworzywa sztucznego.
· opakowania po dezodorantach w sprayu – typowy dezodorant składa się ze sprzężonej cieczy, która jest umieszczona w metalowej butelce z plastikową końcówką i nakrętką. Dlatego po zużyciu powinien się znaleźć w dwóch pojemnikach – metalowa część w tym na odpady zmieszane, a plastikowa w koszu na metale i tworzywa sztuczne.
· styropian -w większości przypadków powinien on zostać umieszczony w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne, jednak jeśli np. wykonane z niego opakowanie na jedzenie jest bardzo zabrudzone (szczególnie zatłuszczone), należy zadbać, by trafiło do sekcji odpadów zmieszanych.
· tubka po paście do zębów oraz szczoteczki do zębów – przed wyrzuceniem tubki należy się upewnić czy opakowanie po paście jest wykonane w całości z plastiku lub metalu, jeśli tak, można umieścić je w koszu na tworzywa sztuczne. Natomiast szczoteczki powinny trafiać do sekcji odpadów zmieszanych.