Nasze środowisko naturalne nadal znajduje się w dramatycznej sytuacji. Jednym z głównych problemów jest ciągłe zaśmiecanie spowodowane rosnącym w wielu krajach (w tym również w Grecji) konsumpcjonizmem. My – autorzy tego bloga – zadaliśmy Grekom parę pytań dotyczących takich tematów jak: segregacja śmieci czy recykling plastiku. Chcieliśmy zobaczyć, jaka jest wiedza i świadomość mieszkańców Grecji na temat tych problemów. W dalszej części artykułu dowiesz się jak wyglądają wyniki tej sondy oraz jakie wysnuliśmy wnioski z odpowiedzi ankietowanych.
Metoda zbierania danych
Nasza ankieta składała się z pięciu prostych pytań w języku angielskim, które zadaliśmy ludziom napotkanym na ulicach Larisy – jednego z największych miast środkowej Grecji. Zadbaliśmy o zróżnicowanie naszej próbki statystycznej, wybierając osoby różnej płci z różnych grup wiekowych. Wśród ankietowanych przeważnie dominowała postawa pokazująca szerokie zrozumienie problemu. Pomimo trudności spowodowanych barierą językową mieszkańcy Larisy chętnie odpowiadali na nasze pytania.
Rezultaty ankiety
Wyniki naszej ankiety zdecydowanie nie napawają optymizmem. Ankietowani zaczynali od ocenienia swojej wiedzy na temat recyklingu. Opinie znacznie się różniły, ale najczęściej występowały odpowiedzi pomiędzy 5 a 8. Plastikowa butelka rozkłada się pomiędzy 100 a 1000 lat, jednak tylko czterech z piętnastu zapytanych Greków podało odpowiedzi z tego przedziału. Przeważała odpowiedź „10” – trzech ankietowanych podało tą liczbę. Na drugim miejscu z równą ilością odpowiedzi znalazły się liczby 20 oraz 100. Widzimy tutaj wyraźną i alarmującą tendencję do zaniżania ilości czasu potrzebnego, by środowisko „pozbyło się” tego odpadu. Kolejnym niepokojącym zjawiskiem jego to, że tylko jeden ankietowany poprawnie odpowiedział na pytanie, co należy zrobić z pustym kartonem po mleku lub soku, chociaż dwóch na trzech Greków deklarowało segregację śmieci! Warto również wspomnieć, że osoby, które poprawnie odpowiadały na pytania, miały skłonność do zaniżania oceny poziomu swojej wiedzy, w tym czasie ankietowani udzielający złych odpowiedzi, mieli tendencję do znacznego jej zawyżania. Na pocieszenie mieszkańcy Larisy są świadomi problemu związanego ze środowiskiem, ponieważ tylko jeden z trzynastu ankietowanych uznał poziom edukacji w Grecji na temat klimatu za wystarczający.
Kolejne kroki
W tej ciężkiej sytuacji należałoby zastanowić się, jak powinny postępować władze oraz autorytety, by pomóc zakończyć kryzys środowiskowy. Najsłabszym ogniwem zdaje się być edukacja, gdyż pomimo świadomości problemu, większość Greków nie zdaje sobie sprawy z jego skali oraz nie ma wystarczającej wiedzy, by poprawnie dbać o środowisko naturalne. Wprowadzenie obowiązkowych zajęć w szkołach i uruchomienie kampanii informacyjnej dla dorosłych z pewnością przyniosłoby pozytywne skutki. Jedyne co aktualnie zostało zwykłym mieszkańcom Grecji to próby zdobywania wiedzy „na własną rękę”, by poprawić tę tragiczną sytuację, w której brak edukacji jest głównym winowajcą.