Loading

Wykorzystywanie energii słonecznej w Polsce i Grecji

solar panels

W jaki sposób tak właściwie wykorzystywana jest energia słoneczna?

Energia słoneczna wykorzystywana jest przez ludzi za pomocą paneli słonecznych.  Są one skonstruowane z połączonych ze sobą ogniw słonecznych, najczęściej wykonanych z krzemu. Aktualnie bardzo często rozważany jest montaż paneli słonecznych w gospodarstwach domowych. Aby przybliżyć ten temat porównamy działanie paneli słonecznych w Polsce i Grecji.

Porównanie udziału energii słonecznej w całkowitej produkcji energii w Polsce

Energia słoneczna
1%
Woda
2%
Inne
2%
Biomasa/biogaz
5%
Wiatr
10%
Gaz ziemny
10%
Węgiel brunatny
24%
Węgiel kamienny
46%

Dane Agencji Rynku Energii na rok 2020

Koszty montażu i użytkowania paneli słonecznych w Polsce, a w Grecji

179

Polska (EUR)

60

Grecja (EUR)

Średnie ceny w Polsce i Grecji wynoszą odpowiednio 179 i 60 euro za jedną megawatogodzinę. Na podstawie danych z grudnia 2021 roku. W Polsce od ostatnich kilku lat pojawia się coraz więcej dofinansowań, szczególnie z Unii Europejskiej, które znacząco obniżają koszty montażu paneli fotowoltaicznych.

Sample Text

Dofinansowania fotowoltaiczne w Polsce i w Grecji

Dofinansowania pochodzące z Unii Europejskiej w Polsce są zdecydowanie większe niż te w Grecji. Wynoszą one od 13% do 20% w przypadku Polski, natomiast dla Grecji jest to ok. 10% ceny całkowitej kosztu montażu paneli słonecznych.

Przykładowe firmy świadczące usługi fotowoltaiczne na terenie Polski i Grecji

Polska

  • Helio Expert S.A.  (jeden z liderów na rynku fotowoltaiki i pomp ciepła)
  • Polenergia Fotowoltaika
  •  Sunday Polska

Grecja

  • Amerykański Third Point Gas
  • Qatar Petroleum International (QPI) 
  • GEK TERNA

Coraz częściej pojawiają się też oczuści

Stale zwiększająca się popularność i udział energii słonecznej w całkowitej produkcji energii powoduje pojawienie się licznej fali oszustw. Z racji tego że ten temat nie został jeszcze do końca zgłębiony przez większość ludzi, oszuści wykorzystują niewiedzę i naiwność społeczeństwa w tej dziedzinie. Przestępcy w nielegalny sposób pozyskują nasze dane, które później wykorzystują do kontaktu ze swoimi ofiarami. Następnie przedstawiają nieświadomym osobom bardzo korzystne oferty montażu paneli fotowoltaicznych, często naiwne osoby bez większego zastanowienia podpisują umowy z oszustami, płacąc oszustom cześć kwoty, po czym znikają z pieniędzmi bez śladu.