- CZYM JEST “ZIELONY ŁAD”?
- JAKIE SĄ CELE “ZIELONEGO ŁADU”?
- JAKA JEST DROGA W KIERUNKU ZMIAN NA RZECZ KLIMATU?
- CZYM JEST FALA RENOWACJI?
- DLACZEGO AKURAT TERAZ MÓWIMY O “ZIELONYM ŁADZIE”?
- STRATEGIA ROLNA “OD POLA DO STOŁU” CO TO JEST?
- JAKIE CELE ZAKŁADA STRATEGIA ROLNA “OD POLA DO STOŁU”?
Czym jest “Zielony Ład”?
Zielony ład definiujemy jako wszelkie idee, inwencje i działania, których czołowym i monumentalnym celem jest doprowadzenie do neutralności klimatycznej w całej Europie do 2050 roku.
Jakie są cele “Zielonego Ładu”?
Nadrzędnym celem Zielonego Ładu jest przebudowa gospodarki, która pozwoli najpóźniej do 2050 r. zredukować emisję gazów cieplarnianych w Europie do poziomu zerowego. Cel neutralności klimatycznej zyskał poparcie Parlamentu i Rady Europejskiej i ma zostać zapisany, jako prawnie wiążący w Europejskim Prawie o Klimacie, czyli nowym rozporządzeniu, będącym obecnie w toku prac legislacyjnych.
Jaka jest droga w kierunku zmian na rzecz klimatu?
Pierwszym krokiem w kierunku neutralności klimatycznej w ramach Zielonego Ładu, ma być zwiększenie unijnego zobowiązania do redukcji emisji, z obecnych 40 proc. do 50 lub 55 proc. Decyzja o tym, ma zapaść jesienią i pociągnie za sobą konieczność zwiększenia pozostałych celów, dotyczących udziału OZE i ograniczenia tempa wzrostu zapotrzebowania na energię, a także wprowadzenia ostrzejszych regulacji dotyczących emisji z sektorów przemysłu, transportu i rolnictwa oraz radykalnego ograniczenia zużycia energii w budynkach, czemu ma służyć flagowa inicjatywa Ładu, czyli tzw. fala renowacji.
Czym jest “fala renowacji” i jakie są jej główne cele?
“FALA RENOWACJI” to strategia Komisji Europejskiej, która ma na celu poprawę jakości powietrza. Jej priorytetem jest rozwiązywanie problemów ubóstwa energetycznego budynków o najgorszej charakterystyce, renowacji budynków publicznych (tj. szkoły, szpitale, budynki administracyjne itp.), oraz obniżanie emisyjności ogrzewania i chłodzenia.
Dlaczego akurat teraz mówimy o “Zielonym Ładzie”?
Z powodu działalności człowieka, ekosystem ziemi znalazł się w nieopisanym kryzysie. Już teraz obserwujemy radykalne zmiany klimatyczne, które stają się uciążliwe i trudne dla normalnego funkcjonowania na naszej planecie, ponadto degradacja środowiska prowadzi do nieodwracalnego wyginięcia niektórych gatunków zwierząt, np. dziś szczególnie zagrożona jest Panda Wielka, zamieszkująca tereny Chin.
Strategia rolna “od pola do stołu” co to?
Strategia „Od pola do stołu” jest elementem Zielonego Ładu, ma się ona przyczynić do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Uwzględnia ona w kompleksowy sposób wyzwania, związane ze zrównoważonymi systemami żywnościowymi i podkreśla znaczenie związków między zdrowiem ludzi, zdrowiem społeczeństwa i zdrowiem planety.
Jakie cele zakłada strategia rolna “od pola do stołu”?
Strategia zakłada- przede wszystkim- redukcję zużycia pestycydów, antybiotyków i nawozów, jej zadaniem jest również zwiększenie udziału rolnictwa ekologicznego. Realizacja tych założeń wymagać będzie wielorakich zastosowań technologicznych, głównie o charakterze inwestycyjnym, wymagających szerokiego transferu nowej wiedzy, a przede wszystkim, wysokich kosztów dostosowawczych.
Wielkim plusem dla naszej przyszłości jest inwestycja w diety roślinne, bowiem takie działanie może oszczędzić zwierzętom cierpienia.
Źródła:
https://www.europarl.europa.eu
https://www.consilium.europa.eu
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/gatunki-endemiczne-zmiany-klimatu-10162.html